Tony Attwoods – En guide till Aspergers syndrom

Här postar du övriga inlägg relaterade till Asperger.

 Moderatorer: Alien, atoms

Tony Attwoods – En guide till Aspergers syndrom

Inläggav Lilla Gumman » 2010-11-20 10:47:17

Hej!

Jag fick tips här på forumet om Tony Attwoods bok En guide till Aspergers syndrom så jag har lånat den på biblioteket och har börjat läsa.

Jag har inte läst så långt ännu. Något som slår mig är Tony Attwood beskriver personer med AS som personer med konstiga specialintressen, och att personer med AS alltid håller långa monologer om sina specialintressen. Personer med AS har också störd empati.

Jag tycker att han använder sig av för mycket stereotyper och klyschor. Har jag rätt? Jag ska fortsätta läsa och först när jag läst ut boken kan jag ha en riktig uppfattning.

Vad är era tankar om Tony Attwood och hans bok?

Hälsningar

Lilla Gumman
Lilla Gumman
 
Inlägg: 5451
Anslöt: 2007-08-01
Ort: Ludvika

Inläggav barracuber » 2010-11-20 11:29:10

jag har inte läst den. Jag började läsa men fastnade rätt snart på nån sak jag reagerade på - minns inte vad, men det finns en tråd nåt år gammal där detta diskuterades *). Om han ska vara en företrädare för det positiva som Asperger kan stå för tycker jag han uttrycker sig ganska märkligt ibland.

*) <a target="_blank" href="http://www.aspergerforum.se/upprorande-t12068.html">Upprörande!!!</a>
barracuber
 
Inlägg: 10992
Anslöt: 2007-02-11
Ort: Västsverige

Inläggav Lilla Gumman » 2010-11-20 14:45:13

Hej!

Den tråden hade jag glömt. Tack för att du påminde mig, barracuber.

Hälsningar

Lilla Gumman
Lilla Gumman
 
Inlägg: 5451
Anslöt: 2007-08-01
Ort: Ludvika

Återgå till Övriga Aspergerfrågor



Logga in