De obekväma - Peter Sunde TV1 22.00
4 inlägg
• Sida 1 av 1
De obekväma - Peter Sunde TV1 22.00
svt skrev:En avhyvling från Sveriges vassaste politiska debattörer. Idag med Peter Sunde, känd som grundaren av Pirate Bay. Han är starkt emot att vi övervakas och registreras på internet. Det är ett hot mot yttrandefriheten och något vi aldrig skulle acceptera utanför nätet. Del 7 av 7. Från UR.
Alltså en av dem bakom The Pirate Bay men har inte längre något med dem att göra. Ställer upp i EU-valet för finska piratpartiet. Finska? Ja, han hette ju Kolmisoppi förut också.
"Vi är förhandsmisstänkta"
Finns förstås på svt play cokså: http://urplay.se/Produkter/180680-De-ob ... eter-Sunde
De obekväma - Peter Sunde TV1 22.00
Sunde är norsk och finsk medborgare genom sina föräldrar.
Intressant person, tack för tipset. Filmen lär väl finnas på ett annat ställe med.![Skämtar ;)](http://www.aspergerforum.se/images/smilies/icon_wink.gif)
Intressant person, tack för tipset. Filmen lär väl finnas på ett annat ställe med.
![Skämtar ;)](http://www.aspergerforum.se/images/smilies/icon_wink.gif)
- kvicksilver
- Inlägg: 1473
- Anslöt: 2011-02-19
De obekväma - Peter Sunde TV1 22.00
Peter Sunde är nu gripen av polisen och ska avtjäna fängelsestraff för brott mot upphovsrätten.
Peter Sunde visste ju att han var efterlyst och var därför superhemlig, även inför Finska piratpartiet:
http://www.expressen.se/kvallsposten/pi ... ket-polis/Gripandet ska ha skett efter ett samarbete mellan polsk och svensk polis.
– Det stämmer att han är gripen, säger Carolina Ekéus, presskontakt på Rikskriminalpolisen.
---
Gripandet ska ha skett efter ett samarbete mellan polsk och svensk polis.
– Det stämmer att han är gripen, säger Carolina Ekéus, presskontakt på Rikskriminalpolisen.
---
Peter Sunde har vid flera tillfällen ansökt om resning i Högsta domstolen, senast i februari i år. Han hänvisar bland annat till nya rättsfall från Europadomstolen som handlar om hur man bedömer medhjälp till brott, skriver TT.
Var Peter Sunde befunnit sig sedan domen vann laga kraft är inte helt klarlagt, men uppgifter pekar mot Tyskland.
I en intervju i tidningen Café från februari 2013 berättade Peter Sunde att han inte hade någon fast bostad utan byter titt som tätt.
En del av tiden spenderade han i Berlin med vänner eller flickvännen i Gdansk.
Han ska också ha gjort flera framträdanden på konferenser och föreläst om fildelning och berättat om sina erfarenheter från Pirate Bay-tiden.
– Det har väl blivit ett slags livsstil. Jag är inte så knuten till platser längre. Världen blir mindre på alla sätt, sa han i intervjun.
Peter Sunde visste ju att han var efterlyst och var därför superhemlig, även inför Finska piratpartiet:
Även inför det egna partiet var Peter Sunde hemlighetsfull, berättar Raoul Plommer på finska Piratpartiets internationella avdelning.
– Han var väldigt svårfångad, väldigt svår att kontakta. Vi har bara haft kontakt med honom över internet, och han sade aldrig var han befann sig. Som jag förstår det har han sagt att han varit eftersökt i alla Schengen-länder, säger han.