Är du med i Attention (intresseorganisation för npf:re)?

Här postar du övriga inlägg relaterade till Asperger.

 Moderatorer: Alien, atoms

Är du med i Attention (intresseorganisation för npf:re)?

Inläggav tenderly » 2008-08-23 18:22:16

Hej alla fantastiska vänner här på forumet!

Jag skulle vilja få uppgift ifall någon av er här på forumet råkar vara medlem i någon av de många lokalavdelningarna av Attention! Och i så fall - vilka erfarenheter har du av kontakterna med din lokalavdelning! (Jag bor i Stockholms län!)
Jag överväger att gå med i lokalavdelningen - men vet inte riktigt vad Attention är i praktiken!

(Riksförbundet Attention är en intresseorganisation för människor med neuropsykiatriska funktionshinder. Vi arbetar för att de barn, ungdomar och vuxna som finns bakom diagnoserna ska få det stöd som de behöver och bli bemötta med respekt.)

frågar T
Senast redigerad av tenderly 2011-05-04 15:24:24, redigerad totalt 1 gång.
tenderly
 
Inlägg: 188
Anslöt: 2006-10-14
Ort: Stockholmslän

Inläggav KrigarSjäl » 2008-08-23 18:29:03

Skulle aldrig falla mig in att gå med i den organisationen. Ingen annan än jag för min talan. Jag behöver inte ett FUB för autister.
Senast redigerad av KrigarSjäl 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 2 gånger.
KrigarSjäl
Frivilligt inaktiverad
 
Inlägg: 33157
Anslöt: 2006-08-10

Inläggav Pemer » 2008-08-23 18:29:40

Notera att det liksom RFA är en förening för både dem med egen diagnos och för anhöriga, vårdpersonal och andra intresserade. Det blir med andra ord ganska "spretigt" och har inte samma möjlighet att bli en organisation som verkligen är vår röst som en alldeles egen organisation.

Nu har vi just fått igång en förening som är vår egen, och där skulle vi vara väldigt glada om vi fick se om möjligt alla aspergare komma med. Så kom hemskt gärna med i OA - inte nödvändigtvis i stället, men om inte annat också!
Senast redigerad av Pemer 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Pemer
 
Inlägg: 13591
Anslöt: 2007-02-08
Ort: Grödinge

Inläggav Charley? » 2008-08-23 18:31:42

Jag är med i Attention (eller har varit det). Min erfarenhet är att det är en bra organisation. Känner ordföranden i min landsdel personligen och han är mycket duktig och kompetent. Givetvis finns det idioter som är med, men det finns det i alla organisationer.
Senast redigerad av Charley? 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Charley?
Inaktiv
 
Inlägg: 4748
Anslöt: 2007-11-22

Du är riktigt flitig att skriva bra inlägg här Krigarsjäl!

Inläggav tenderly » 2008-08-23 18:31:48

KrigarSjäl skrev:Skulle aldrig falla mig in att gå med i den organisationen.


Tack för ditt super snabba svar Krigarsjäl!
Du är riktigt flitig att skriva bra inlägg här herr Krigarsjäl!

Vänliga hälsningar från
T
Senast redigerad av tenderly 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
tenderly
 
Inlägg: 188
Anslöt: 2006-10-14
Ort: Stockholmslän

Inläggav Alien » 2008-08-23 18:32:22

Jag trodde du menade forumet:
http://www.attention-riks.org/index.php

Där är jag medlem men inte så aktiv, häckar mer här på AF.

Jag har tänkt gå med i Riksförbundet Attention men fastnade på medlemsformuläret:
Kom ihåg att anmäla alla familjemedlemmar. Attention har via HSO tecknat en deltagarolycksfallsförsäkringen som innebär att förtroendevalda och deltagare som drabbas av olycksfall vid verksamhet anordnad av Attention, kan få ersättning genom försäkringen, under förutsättning att de är medlemmar. Detta gäller både huvudmedlemmar och familjemedlemmar.

Ska jag anmäla mina familjemedlemmar också? Velig som jag är blev det inget.

Men annars ordnar ju Attention träffar, så jag tycker det kan vara en god idé att gå med om man vill träffa andra. Själv är jag lite tveksam eftersom jag dels är rädd för att de flesta har ADHD och inte AS. Jämfört med de impulsiva ADHD-arna är jag säkert torr och tråkig. Dessutom känns det också som de flesta är ungdomar (fast det vet jag ju inte).
Senast redigerad av Alien 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Alien
Moderator
 
Inlägg: 48320
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Tack Pemer! Du är en underbar person TACK!

Inläggav tenderly » 2008-08-23 18:38:28

Pemer skrev:Notera att det liksom RFA är en förening för både dem med egen diagnos och för anhöriga, vårdpersonal och andra intresserade. Det blir med andra ord ganska "spretigt" och har inte samma möjlighet att bli en organisation som verkligen är vår röst som en alldeles egen organisation.

Nu har vi just fått igång en förening som är vår egen, och där skulle vi vara väldigt glada om vi fick se om möjligt alla aspergare komma med. Så kom hemskt gärna med i OA - inte nödvändigtvis i stället, men om inte annat också!


Hej hej herr Pemer - och ett varmt tack för alla dina medmänskliga och fina och positiva (känns alltid så glatt och ljust att läsa det du skriver här på forumet Pemer!) och dina/ditt snabba svar här på forumet!

Visst jag har tänkt att jag gärna vill komma med i OA och jag bor inte så väldigt långt från dig heller! Jag bor i grannkommunen i öst! :D
Jag kanske kan bara skriva en rad med mitt namn och address för att komma med i OA?
Jag har precis fått min officiella diagnos och har givetvis massor med frågor och behov av svar! Visst är det sant detta med "spretigheten"!
Tack för din värdefulla synpunkt!

Må fortsatt riktigt riktigt väl du och din älskade!

Vänliga hälsningar

från

T
Senast redigerad av tenderly 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
tenderly
 
Inlägg: 188
Anslöt: 2006-10-14
Ort: Stockholmslän

Inläggav tenderly » 2008-08-23 18:48:05

Alien skrev:Jag trodde du menade forumet:
http://www.attention-riks.org/index.php

Där är jag medlem men inte så aktiv, häckar mer här på AF.


• Jag tänkte mig att bli medlem fysiskt i lokalavdelningen här! I dag hade man kommundag och många olika organisationer ställde ut och den sista av dessa jag besökte var Attention! och det var en överraskning att det finns faktiska personer som ger av sin egen fritid för att informera om npf! det var positivt! Men som sagt det är även många ADHD med i Attention!

Alien skrev:Jag har tänkt gå med i Riksförbundet Attention men fastnade på medlemsformuläret:

Kom ihåg att anmäla alla familjemedlemmar. Attention har via HSO tecknat en deltagarolycksfallsförsäkringen som innebär att förtroendevalda och deltagare som drabbas av olycksfall vid verksamhet anordnad av Attention, kan få ersättning genom försäkringen, under förutsättning att de är medlemmar. Detta gäller både huvudmedlemmar och familjemedlemmar.


Alien skrev: Ska jag anmäla mina familjemedlemmar också?
Velig som jag är blev det inget.


• Jag känner igen mig att jag också kan bli lite osäker och velig ibland...tänker för och emot och det om och om igen... :)

Alien skrev: Men annars ordnar ju Attention träffar, så jag tycker det kan vara en god idé att gå med om man vill träffa andra. Själv är jag lite tveksam eftersom jag dels är rädd för att de flesta har ADHD och inte AS. Jämfört med de impulsiva ADHD-arna är jag säkert torr och tråkig. Dessutom känns det också som de flesta är ungdomar (fast det vet jag ju inte).


• instämmer med dig Alien - riktigt bra synpunkter ås känner jag också som du - Tack Alien!

/T
Senast redigerad av tenderly 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
tenderly
 
Inlägg: 188
Anslöt: 2006-10-14
Ort: Stockholmslän

Inläggav KrigarSjäl » 2008-08-23 19:24:08

Charley? skrev:Jag är med i Attention (eller har varit det). Min erfarenhet är att det är en bra organisation. Känner ordföranden i min landsdel personligen och han är mycket duktig och kompetent.

Henrik Ragnevi va? Har sett honom i ett tv-program där han diskuterade Samhall. Gav ett väldigt skärpt & kompetent intryck.
Senast redigerad av KrigarSjäl 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
KrigarSjäl
Frivilligt inaktiverad
 
Inlägg: 33157
Anslöt: 2006-08-10

Inläggav Pemer » 2008-08-23 19:35:57

Kan bara sekundera Krigis ord. Jag har haft en hel del indirekt kontakt med Henrik, här på forumet såväl som på några andra forum, och på senare tid till sist också lite direkt e-mailkontakt, då vi två och A här på forumet kommer att stå som undertecknare av den skrivelse det länge talats om till socialstyrelsen om tandvårdsstödet.
Senast redigerad av Pemer 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Pemer
 
Inlägg: 13591
Anslöt: 2007-02-08
Ort: Grödinge

Inläggav Mats » 2008-08-23 20:21:13

Jag har varit inne på Attentions hemsida och anmält mig som medlem. Det är säkert ett halvår sedan men jag har fortfarande inte hört något från dem. Det kanske inte finns någon aktivitet på Gotland?

Hur som helst - om någon från Attention läser detta och är intresserad av att föreningen får min medlemsavgift - hör gärna av er, t.ex. via pm!
Senast redigerad av Mats 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Mats
 
Inlägg: 5617
Anslöt: 2007-04-09
Ort: Stockholm

Inläggav Pemer » 2008-08-23 21:48:24

Det var faktiskt samma sak första gången jag gjorde ett försök att bli medlem. Det hände ingenting. Senast gick det däremot bättre, och jag fick senaste numret av deras tidning och inbetalningskort. Men då fick aldrig jag in någon avgift, det var då jag började luta mer åt FA i första hand av "de två andra" (och redan själv hade börjat jobba med OA).
Senast redigerad av Pemer 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Pemer
 
Inlägg: 13591
Anslöt: 2007-02-08
Ort: Grödinge

Inläggav sssssm » 2008-08-23 21:55:45

Nä.
Senast redigerad av sssssm 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
sssssm
 
Inlägg: 2408
Anslöt: 2007-07-05
Ort: Jerusalem

Inläggav Inger » 2008-08-24 6:49:49

Jag är inte med, men har IRL träffat en del väldigt trevliga som är med där, både NPF:are och föräldrar.

Däremot är jag medlem i OA. :wink:
Senast redigerad av Inger 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Inger
Inaktiv
 
Inlägg: 17333
Anslöt: 2006-06-30

Inläggav Charley? » 2008-08-24 8:56:23

KrigarSjäl skrev:Henrik Ragnevi va? Har sett honom i ett tv-program där han diskuterade Samhall. Gav ett väldigt skärpt & kompetent intryck.

Nu vet jag inte om det är okay att lägga ut andra medlemmars namn (generellt antar jag att det inte är det, men nu handlar det ju om en offentlig person), men ja. Han är väldigt duktig på det han gör.
Senast redigerad av Charley? 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Charley?
Inaktiv
 
Inlägg: 4748
Anslöt: 2007-11-22

Inläggav KrigarSjäl » 2008-08-24 11:03:16

Han har en bloggsida där han går ut med både namn & bild och anger att han är både debattör & ordförande för Attention Göteborg. Därför tyckte jag det verkade ok att nämna hans namn.
Senast redigerad av KrigarSjäl 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
KrigarSjäl
Frivilligt inaktiverad
 
Inlägg: 33157
Anslöt: 2006-08-10

Inläggav Parvlon » 2008-08-25 11:58:26

Borde inte heta intresseorganisation, den drivs i vinstsyfte.
Senast redigerad av Parvlon 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Parvlon
Inaktiv
 
Inlägg: 14823
Anslöt: 2006-07-28
Ort: ∴ℜ∴Ψ∴ℜ∴

Inläggav Charley? » 2008-08-25 12:01:47

KrigarSjäl skrev:Han har en bloggsida där han går ut med både namn & bild och anger att han är både debattör & ordförande för Attention Göteborg. Därför tyckte jag det verkade ok att nämna hans namn.

Jag vet. Men jag vet inte exakt hur reglerna är här gällande sådant :)
Senast redigerad av Charley? 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Charley?
Inaktiv
 
Inlägg: 4748
Anslöt: 2007-11-22

Inläggav MsTibbs » 2008-08-25 13:06:05

Jag skulle bjussas på medlemskap (familjemedlemskap) men jag har ändå fått inbetalningskort från Attention då jag själv sökt om singelmedlemskap tidigare. Orkar inte göra något åt saken, så jag vet inte en jag är medlem eller inte.
Senast redigerad av MsTibbs 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
MsTibbs
 
Inlägg: 22873
Anslöt: 2007-07-30
Ort: 127.0.0.1 Spindelnätet Karlstad i Värmland

Inläggav Mördarsnigel » 2008-08-26 21:58:27

Attention (i Göteborg iaf) känns som det styrs mer av personer som själva har diagnos, jämfört med FA som mest verkar vara fullt av (kvinnliga) föräldrar.

Men det är mest en känsla jag fått som inte är grundad i så mycket research.
Senast redigerad av Mördarsnigel 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Mördarsnigel
 
Inlägg: 928
Anslöt: 2007-11-30
Ort: Alnarp

Inläggav Flinta » 2008-08-27 14:55:48

Är medlem i Attention (och i Riksföreningen Autism). Har inte gått på Attentions träffar än, men är inte främmande för det. I Sthlm finns iaf en grupp enbart för kvinnor. Dom träffas i en lokal vid Mariatorget på söndagarna (tror inte det börjat än), om jag minns rätt. Infon finns på deras hemsida.

Jag är ny medlem i båda föreningarna och att jag valde båda var mest för att testa. "Aktiv" är jag på det sättet att jag läser deras medlemstidningar och hemsidor.

Nästa år kanske det blir andra föreningar jag går med i "för att pröva på" och för att "bilda mig en egen uppfattaning utifrån det jag hört", t ex RSMH eller IPH (där jag tidigare varit medlem).
Senast redigerad av Flinta 2011-05-04 15:24:28, redigerad totalt 1 gång.
Flinta
 
Inlägg: 5428
Anslöt: 2007-07-21

Inläggav docfrasse » 2008-08-28 18:40:48

Parvlon skrev:Borde inte heta intresseorganisation, den drivs i vinstsyfte.

Tacksam om du ville utveckla det där.
docfrasse
 
Inlägg: 311
Anslöt: 2007-07-30

Återgå till Övriga Aspergerfrågor



Logga in